Wielokulturowość – pojęcie wywodzące się od ang. terminu multiculturalism, obejmujące 3 znaczenia:
1) w płaszczyźnie opisowej wskazuje po prostu na wielość kultur; wielokulturowość jest więc stwierdzeniem obiektywnego faktu zróżnicowania kulturowego danego społeczeństwa lub — szerzej — faktu istnienia na świecie odmiennych kultur etnicznych, grup religijnych, subkultur itp.;
2) oznacza również politykę rządową zmierzającą do niwelacji napięć społecznych związanych z faktem wielokulturowości danej populacji;
3) jest też nazwą pewnej doktryny, ruchu, nawet filozofii. W tym ostatnim przypadku wielokulturowości oznacza działania środowisk mniejszościowych skierowane na emancypację i pełniejszy udział różnych środowisk w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym kraju.
Szczegółowy
program wydarzenia realizowanego w ramach Wspólnej Inicjatywy
Kraków ma jeden z największych odsetków cudzoziemskich mieszkańców w Polsce. Według raportu „Imigranci w Krakowie w 2020 roku” autorstwa Konrada Pędziwiatra, Marcina Stonawskiego, Jana Brzozowskiego, przygotowanego przez Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji realizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa cyt. str. 13:
W październiku 2020 zarejestrowanych z adresem w Krakowie było 41,1 tys. imigrantów, co jest wynikiem o 27,5% wyższym niż w 2019 roku (zob. rys. 2). Wzrost zanotowano również w liczbie ubezpieczonych odprowadzających składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W 2019 roku liczba ta wynosiła 31,7 tys. osób, w 2020 roku wzrosła o prawie 2,9 tys. osób (około 9%) do poziomu 34,5 tys. obcokrajowców. W odróżnieniu od wcześniej przytoczonych źródeł dane Urzędu Miasta Krakowa przedstawiają spadek liczby zameldowanych obcokrajowców z 15,6 tys. w 2019 roku do 14,3 tys. osób w 2020. Całkowita liczba zameldowanych w Krakowie na dzień 12 grudnia 2020 roku wynosiła 742,2 tys. mieszkańców, w tym 708,3 tys. zameldowanych na pobyt stały). Obcokrajowcy stanowili więc 1,9% zameldowanych mieszkańców tego miasta. Dla porównania, w 2019 roku udział ten wynosił 2,1%.
Kraków to także miasto wielokulturowe w ujęciu historycznym. Lokowane na prawie niemieckim, będące stolicą do XVII wieku, przyciągało przedstawicieli różnych nacji i wyznań: Niemców, Żydów, Włochów, Ormian, Węgrów, Szkotów. Przedstawiciele tych grup narodowościowych i wyznaniowych wybierali to miejsce jako gwarancję na własny rozwój, głównie ekonomiczny. Z czasem zaczęli także budować wyjątkowość Krakowa i jego wielkość. W naszym projekcie chcemy nawiązywać także do tego dziedzictwa.
Dla kogo? Jeśli jesteś animatorem lub edukatorem działającym w naszym mieście, dołącz do nas koniecznie. Jeśli chcesz poznać innych animatorów i edukatorów, Twoja obecność jest bardzo pożądana. Jeśli masz niespożytą energię i mnóstwo pomysłów, na realizację których brakuje Ci środków lub przyjaznego miejsca, Twoja obecność jest obowiązkowa.
Co zrobić? Wystarczy: - zapoznać się z regulaminem, - wypełnić deklarację uczestnictwa i oświadczenie na czas epidemii i wysłąc ja na adres mailowy: archipelag@ckpodgorza.pl, - wysłać lub dostarczyć osobiście oryginał na adres: Centrum Kultury Podgórza ul. Sokolska 13, 30-898 Kraków
Do kiedy? Czekamy na Ciebie do 31 stycznia 2022 roku.
Szkolenia - I edycja Krakowskiego Archipelag Kultury
1
/