Listopadowa konferencja zamyka aktywności odbywające się w ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury 2022, a te były realizowane na przestrzeni ostatnich dziesięciu miesięcy. Od połowy lutego do połowy maja 2022 r., raz w miesiącu, odbywały się dwudniowe, połączone z warsztatami bloki szkoleniowe dla krakowskich animatorów i edukatorów kultury, nawiązujące do problematyki wielokulturowości. Każdy z nich miał inny temat przewodni. Prowadzili je specjaliści z zakresu współpracy międzykulturowej, a także przedstawiciele różnych kultur i narodowości. Dyskutowano m.in., czy w przypadku Krakowa możemy mówić o wielokulturowości, czy raczej o różnorodności kulturowej. Omawiane były dobre praktyki w integracji różnych społeczności i wymianie kulturowej. Uczestnicy szkoleń wspólnie zastanawiali się również nad tym, co możemy zyskać poznając różne kultury.
Kolejnym, kluczowym etapem KAK, był Konkurs Projektów, mający wyłonić innowacyjne działania edukacyjne i animacyjne z zakresu edukacji kulturowej. Swoje propozycje do konkursu mogły zgłaszać osoby biorące udział w organizowanych wcześniej blokach szkoleniowych. Dziesięć propozycji, które komisja konkursowa oceniła najwyżej, otrzymało dofinansowanie oraz wsparcie w realizacji. Były to:
- „COOLturalny Kraków: spacero-gry miejskie po krakowskich dzielnicach”
- „W gościnnym Krakowie” (cykl 4 krótkich filmów w formie spacerów z przewodnikiem po Krakowie)
- „Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa – wielokulturowe warsztaty storytellingowo-ilustracyjne dla dzieci i młodzieży”
- „artfestiwal WIELE KULTUR”(cykl spotkań, wykładów, warsztatów, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych inspirowanych bogactwem kulturowym różnych narodów, grup etnicznych i wyznaniowych)
- „Sąsiedzka wymiana – polsko-ukraińskie warsztaty artystyczne dla kobiet z Ukrainy i Polski”
- „Namiot czterech stron świata – warsztaty edukacyjne dla dzieci”
- „SOROK DNIEJ, czyli czterdzieści dni” (prelekcja, spektakl i warsztaty porozumienia bez przemocy inspirowane kaukazkimi tradycjami i obrzędami związanymi z pożegnaniem zmarłych)
- „MIKROHISTORIE. Podróże dookoła świata” (cykl spotkań z uczestnikami projektu „Ta krew jest dla ciebie” Franciszka Orłowskiego, obcokrajowcami mieszkającymi w Krakowie)
- „Bagaż uczuć, czyli jak się kocha, lubi i smuci w różnych częściach świata – spektakl teatralny i warsztaty dla dzieci o emocjach”
- „Kraków wielokulturowy we wzorach na ceramice – warsztaty”
Zwycięskie projekty były realizowane przez Centrum Kultury Podgórza we współpracy z autorem danej inicjatywy, od końca czerwca do połowy października 2022 r. Dodatkowo, pomysłodawcom, których inicjatywy zajęły cztery pierwsze miejsca w konkursie przyznano nagrody pieniężne.
Szczegółowe opisy inicjatyw zrealizowanych w ramach II Edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury są dostępne
TUTAJ