Przyszła pora na podcast o tym, co najciekawsze w życiu kulturalnym prawobrzeżnej części Krakowa i całego miasta – Centrum Kultury Podgórza rusza więc z nowym projektem pod hasłem #PodgórzewKulturze. W kolejnych odcinkach – z udziałem zaproszonych gości – będą prezentowane informacje i ciekawostki dotyczące najważniejszych wydarzeń i przedsięwzięć realizowanych przez CKP. Nie zabraknie też nawiązań do barwnej i bogatej historii Podgórza.
1
/
Podcast #PodgórzewKulturze prowadzi Przemysław Walaszczyk – rzecznik prasowy Centrum Kultury Podgórza.
Premierowy odcinek jest poświęcony historii Święta Rękawki (jego genezie i znaczeniu w dziejach i tradycji Słowian), o której opowiada gość, p. Norbert Tkacz – członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, współorganizującej z Centrum Kultury Podgórza obchody Tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa. Słuchając go, dowiecie się nie tylko, skąd wzięła się nazwa święta, ale również: dlaczego kilka wieków temu – w pewien szczególny wiosenny wieczór – u stóp Kopca płonęły ognie, co zbulwersowało austriackich zaborców tak mocno, że w XIX w. zakazali obchodzenia Święta Rękawki, a także co zadziwiło archeologów badających Kopiec Krakusa po II wojnie światowej i co wspólnego z legendarnym księciem może mieć słynna chorwacka wyspa Krk.
Drugi odcinek podcastu #PodgórzewKulturze jest poświęcony współczesnej Rękawce. Opowiada o niej gość, p. Norbert Tkacz – członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, która od 2001 współorganizuje, z Centrum Kultury Podgórza, Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa. Słuchając go dowiecie się nie tylko, skąd wziął się pomysł powrotu do historycznych korzeni święta, jakie były początki odtwarzania wydarzeń sprzed wieków i o co przez lata spierali się archeologowie badający dzieje Słowian, ale również: na czym polega fenomen grup rekonstrukcyjnych i czy udział w bitwie wojów może być również sportowym wyzwaniem.
W trzecim odcinku podcastu #PodgórzewKulturze sięgamy głębiej do źródeł archeologicznych i historycznych, by odkryć gdzie przebiega granica między legendarnymi przekazami na temat Rękawki, a znanymi naukowcom faktami. Pomaga nam w tym gość p. Ewa Kubica-Kabacińska – archeolog, pracownik naukowy Muzeum Archeologicznego w Krakowie, od lat zaangażowana w organizację Tradycyjnego Święta Rękawki. Słuchając podcastu dowiecie się nie tylko o czym opowiada tzw. Legenda Panońska i jaki skarb odkryto w latach 70. XX w. przy ul. Kanonicznej w Krakowie, ale również co udało się „wyczytać” z korzeni wiekowego dębu oraz okucia awarskiego, znalezionych podczas wykopalisk prowadzonych w latach 30. ubiegłego wieku u stóp Kopca Krakusa, a także dlaczego zdecydowano się na wybudowanie kościółka św. Benedykta właśnie na Wzgórzu Lasoty.
W czwartym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, ekspert ds. architektury obronnej – zabiera nas w pełną przygód i niespodziewanych zwrotów akcji podróż w czasie, opowiadając o Twierdzy Kraków, „niezwykłym, przestrzennym dziele inżynierii wojskowej”. Słuchając go dowiecie się m.in. co w II połowie XIX w. skłoniło cesarza Franciszka Józefa do podjęcia decyzji o fortyfikowaniu Krakowa i na czym polegał fenomen tego projektu. Odkryjecie również, co łączy Twierdzę Kraków z wieżą Eiffla i pierwszymi transatlantykami i dlaczego analogii dla jej koncepcji architektonicznej można szukać w dendrologii oraz cukiernictwie. Nie zabraknie też historii o największej operacji powietrznej w historii realizowanej nad terytorium Polski, lądowaniu „latającej fortecy” na przedpolach fortu „Borek” i hollywoodzkich wątkach w życiorysie jej pilota. Będzie też okazja, by usłyszeć z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć wszyscy zaangażowani w rewitalizację i modernizację dawnego fortu artyleryjskiego nr 52, w którym swoją siedzibę ma obecnie filia Centrum Kultury podgórza – Fort Borek.
W piątym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury – opowiada o nowej jakości w organizacji wydarzeń w naszym mieście. Słuchając go dowiecie się m.in. dlaczego powstało i czym zajmuje się Zintegrowane Centrum Zarządzania Dziedzictwem Krakowa, a także czemu podczas dużych imprez kulturalnych, sportowych i targowych zasada „no logo” przynosi więcej korzyści niż agresywny marketing. Przekonacie się również jak współpraca władz miasta z organizatorami wielkich eventów pozwala wygrać z „balonozą” i dlaczego Tradycyjne Święto Rękawki, Cracovia Maraton i Świąteczne Targi Bożonarodzeniowe są stawiane za wzór. Odkryjecie też, w jaki sposób zasada decentralizacji w lokalizowaniu dużych wydarzeń może ożywić miejską przestrzeń i przywrócić ją mieszkańcom.
W szóstym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Szymon Toboła, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze – opowiada o tym, jak funkcjonuje 13-tka jako jednostka administracyjna Krakowa, co cechuje podgórzan i czym wyróżnia się ta część miasta na tle innych, a także jakie istotne zmiany, pod kątem inwestycyjnym i społecznym, zaszły w ostatnich latach na prawym brzegu Wisły. Słuchając go dowiecie się m.in. jakimi kompetencjami i narzędziami dysponują władze dzielnicy oraz jak starają się pomóc mieszkańcom. Przekonacie się również w czym – ponad dwukrotnie! – Podgórze przewyższa Niepołomice i jaka, wyczekiwana od blisko dwóch dekad, podgórska inwestycja kulturalna już wkrótce znajdzie swój szczęśliwy finał. Będzie też o godnym pochwały zaangażowaniu podgórzan w budżet obywatelski miasta Krakowa i kluczowych podgórskich projektach, które w jego ramach udało się zrealizować. Nie zabraknie też odniesień do zakończonej niedawno rewitalizacji parku Bednarskiego, której efektów nie powstydziłby się sam pomysłodawca i fundator parku.
W siódmym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Michał Sobolewski, Rzecznik Prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – opowiada o aktywności sportowej podgórzan, największych imprezach sportowych w naszym mieście oraz inwestycjach infrastrukturalnych w bazę sportową Krakowa. Słuchając go poznacie m.in. podgórskie ślady w biografii kolarskiego mistrza Rafała Majki, dowiecie się w jakiej dyscyplinie święci triumfy KS Bieżanowianka i jak wygląda zmodernizowana infrastruktura tego klubu. Zdradzimy również, co kryje się pod hasłem „królewska triada biegowa”, i co zyska Kraków dzięki organizacji III Igrzysk Europejskich, które rozpoczną się już w drugiej połowie czerwca.
W ósmym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK opowiada o wielokulturowej społeczności krakowian, działaniach miasta ukierunkowanych na integrację cudzoziemców oraz wyjątkowym miejskim plebiscycie, który w tym roku będzie miał swoją piątą edycję. Słuchając go dowiecie się m.in. czym jest tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości, komu i za co jest przyznawany oraz jakie działania realizowane przez Centrum Kultury Podgórza zadecydowały o tym, że w 2022 r. to właśnie do rąk Anny Grabowskiej, Dyrektora CKP, trafiła symboliczna statuetka wielokolorowego Lajkonika. Poznacie również kulisy współpracy miasta i organizacji pozarządowych, związanej z niesieniem pomocy uchodźcom z Ukrainy – tej doraźnej, udzielanej w pierwszych miesiącach trwania wojny oraz długofalowej. W nakreśleniu skali tego wyzwania przed jakim stanęliśmy my wszyscy pomogą sportowe metafory.
W dziewiątym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Piotr Czarakcziew, kierownik artystyczny Tynieckich Recitali Organowych, opowiada o historii i unikatowości tego wydarzenia. Słuchając go dowiecie się m.in. dlaczego w okresie PRL-u odbywający się w opactwie tynieckim festiwal organowy był dla krakowian „muzycznym oknem na świat”, jak pierwotnie miała brzmieć jego nazwa i dlaczego władza ludowa nie wyraziła na nią zgody, a także co w latach 70. i 80. XX w. mogli kupić zagraniczni artyści za bony, którymi płacono im za udział w recitalach. Odkryjecie również, kto był inicjatorem tego muzycznego projektu i jak funkcja jego opiekuna artystycznego przeszła z dziadka na wnuka. Będzie też anegdota o koncercie gospel, który urozmaicił program jednej z edycji festiwalu, wprowadzając niemałe poruszenie. Nie zabraknie też informacji o tym kogo i co można będzie usłyszeć w ramach tegorocznej edycji wydarzenia. A na finał uchylimy rąbka tajemnicy związanej z planami zrekonstruowania renesansowych tynieckich organów, które zostały zniszczone z końcem lat 30. XX w.
W dziesiątym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie (ZZM), opowiada dlaczego (w 2015 r.) władze Krakowa zdecydowały się na utworzenie takiej jednostki – wyprzedając m.in. Warszawę – jakie są jej kompetencje i co, w ciągu 8 lat jej funkcjonowania, udało się zmienić w administrowaniu terenami zielonymi w stolicy Małopolski, w ich postrzeganiu i korzystaniu z nich. Słuchając go dowiecie się m.in. na czym polega „zielona rewolucja” w Krakowie, kto bierze w niej udział i jakie przyniosła efekty. Poznacie również kulisy prac rewitalizacyjnych w parku im. Wojciecha Bednarskiego i dowiecie się dlaczego przywrócenie mu dawnego blasku było dla ZZM jednym z priorytetów. Będzie też o największej zielonej inwestycji ostatniego dwudziestolecia, czyli Parku Zakrzówek – skali przedsięwzięcia, unikatowości wdrożonych rozwiązań, bieżących wyzwaniach związanych z użytkowaniem i utrzymaniem tego terenu oraz lekcji odpowiedzialności za przestrzeń wspólną, którą musimy odrobić wszyscy razem i każdy z nas z osobna. Poznacie również niezaprzeczalne dowody na to, że działalność kulturalna i dbałość o miejską zieleń nie tylko mogą iść ze sobą w parze, ale również doskonale się uzupełniają, tworząc nową jakość w ofercie wydarzeń i propozycji na spędzanie czasu wolnego przez krakowian. Nie zabraknie również odwołania do dwóch ważnych postaci historycznych, które miały wielki wpływ na kształtowanie „zielonej strategii” rozwoju Krakowa oraz o kluczowej roli edukacji ekologicznej w realizowaniu kolejnych śmiałych przedsięwzięć w tym zakresie. A na koniec zdradzimy plany ZZM na najbliższe lata – wyjaśniając m.in. co kryje się pod pojęciem „miasta 15-minutowego” i dlaczego retencja wody z roku na rok będzie zyskiwać na znaczeniu.
W jedenastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Magdalena Piędel, Kierowniczka ds. merytorycznych Centrum Kultury Podgórza, opowiada o ofercie zajęciowej CKP (siedziby głównej oraz filii) – o propozycjach, które cieszą się największą popularnością, o tych unikatowych w skali miasta i kraju oraz takich, które wychodzą naprzeciw niszowym zainteresowaniom. Słuchając go dowiecie się m.in. jak działają Kluby Rodziców, na czym polega fenomen „gordonek” i na jakich zajęciach maluchy mogą się brudzić do woli. Podpowiemy również, w której z naszych filii można uczyć się języka chińskiego, a która oferuje lekcje gry na harfie. Będzie też o prawdziwej perełce wśród zajęć rękodzielniczych dla dorosłych, czyli warsztatach koronki klockowej. Nie zabraknie też informacji o propozycjach zajęciowych dla pań i panów chcących zadbać o kondycję fizyczną i smukłą sylwetkę. Wyjaśnimy również dlaczego warsztaty komputerowe dla seniorów to pozycja obowiązkowa w ofercie siedziby głównej CKP. W telegraficznym skrócie opowiemy o kartach lojalnościowych Centrum Kultury Podgórza i korzyściach jakie dają. A na finał proponujemy krótki instruktarz wyszukiwania poszczególnych zajęć na naszej stronie internetowej oraz zapisywania się na te wybrane.
W dwunastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Mateusz Drożdż, pracownik Wydziału ds. Turystyki UMK, miłośnik i popularyzator historii Krakowa opowiada o fenomenie Twierdzy Kraków i związanych z nią ciekawostkach. Słuchając go dowiecie się m.in. które obiekty składają się na dziedzictwo architektury obronnej Krakowa i jakie były ich losy gdy przestały już pełnić funkcje militarne. Przekonacie się również, że elementy Twierdzy Kraków wrosły głęboko w tkankę miasta i można je spotkać na każdym kroku – m.in. przejeżdżając przez rondo Mogilskie, wybierając się na studia na Politechnice Krakowskiej, jadąc Alejami Trzech Wieszczów, czy biorąc udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych w Forcie Borek – filii Centrum Kultury Podgórza. Odkryjecie także dlaczego to właśnie genialnym inżynierom, twórcom Twierdzy Kraków, zawdzięczamy sieć dróg i blisko 1000 ha miejskiej zieleni, co wspólnego z XIX-wieczną myślą wojskową ma urokliwa aleja Jerzego Waszyngtona i jaki fortel sprawił, że Wawel „odzyskał niepodległość” już w 1911 r. Wyjaśnimy również skąd bierze się rosnące wśród turystów krajowych i zagranicznych zainteresowanie architekturą obronną Krakowa, jaka idea stoi za organizacją Dni Twierdzy Kraków, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, i co znajdzie się w programie tegorocznej, drugiej edycji tego wydarzenia, która odbędzie się już niebawem: w dniach 8-17 września 2023 r.
W trzynastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Piotr „Foreman” Foryś, wokalista zespołu Püdelsi, opowiada o swoich silnych związkach z Podgórzem, niepokornej duszy heavy metalowca i rockmana oraz muzycznej karierze pełnej szczęśliwych zbiegów okoliczności i niespodziewanych zwrotów akcji. Słuchając go dowiecie się m.in., dlaczego mówi o sobie, że jest „podgórzaninem z krwi i kości” i deklaruje miłość do Podgórza aż po grób. Przekonacie się też jak żyło się w tej części Krakowa w latach 70 i 80 XX w. (kiedy dorastał), jak dzięki babci (mieszkającej przy ul. Rękawka) pierwszy raz zachwycił się muzyką, a także co zainspirowało go do napisania piosenki „Podgórskie Tango” i gdzie powstał jej tekst. Odkryjecie również co wspólnego mają ze sobą zespół Hellias, obowiązkowa służba wojskowa, dawne Kino Tęcza przy ul. Praskiej 52 i pewien mechanik śmigłowca rodem z Podgórza. Poznacie też kulisy „zwycięstwa w castingu” na wokalistę Püdelsów i pierwszych wspólnych nagrań w podgórskim studiu „Czakram”. A na koniec uchylimy rąbka tajemnicy, związanej z finałowym koncertem zespołu Püdelsi w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, który odbędzie się już 24.09.2023 (niedziela) na Rynku Podgórskim.
Punktem wyjścia do nagrania czternastego odcinka podcastu #PodgórzewKulturze był – obchodzony 30 września – Międzynarodowy Dzień Podcastów. Gość – Adrian Gamoń, strateg marki, ekspert ds. komunikacji marek (również w social mediach), współautor „Programu strategicznego komunikacji marki Kraków na lata 2023-2030” – opowiada w nim o fenomenie podcastów i ich roli w budowaniu relacji na linii miasto-mieszkańcy. Słuchając go dowiecie się m.in. co sprawia, że ta forma prezentowania treści w internecie zyskuje na popularności, za co najbardziej lubimy podcasty i kiedy najchętniej ich słuchamy. Będzie też o podcastach jako elemencie „budowania narracyjnych światów” i narzędziu marketingowym – odkryjecie, dlaczego coraz więcej osób, ale również firm i instytucji decyduje się na realizowanie własnych, i z jakim skutkiem. Przekonacie się również, czy w nowej strategii komunikacji dla Krakowa jest miejsce na podcasty. Poznacie też kulisy powstawania tego ważnego dokumentu oraz jego najważniejsze założenia.
W piętnastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – p. Jadwiga Gutowska-Żyra, z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, opowiada o fenomenie Krakowskich Nocy: jednego z największych miejskich projektów kulturalnych, który zdobył statuetkę w plebiscycie portalu LoveKraków.pl, w kategorii „Wydarzenie roku 2023”. Słuchając go dowiecie się m.in. kiedy i z jakich powodów Krakowskie Noce pojawiły się na kulturalnej mapie miasta, która z nocy była tą pierwszą oraz w jakiej kolejności i dlaczego dołączały do niej kolejne. Odkryjecie również: skąd bierze się niesłabnące zainteresowanie Nocą Muzeów; jaka nagroda czeka na zwycięzcę konkursu dla debiutantów, organizowanego w ramach Nocy Poezji; jak powstaje program Nocy Teatrów i czemu nikt nie wyobraża sobie Nocy Tańca bez finałowej potańcówki. Będzie też o wyjątkowości Nocy Cracovia Sacra – ukierunkowanej na odkrywanie i promowanie duchowego dziedzictwo Krakowa – w czasie której przed krakowianami i gośćmi otwierają się drzwi do niedostępnych na co dzień zakamarków krakowskich kościołów i klasztorów. Przekonacie się także, że Kraków jazzem stoi, a krakowskie kina studyjne – choć nieliczne – mają w sobie „magię”, której nie sposób zignorować. A na finał zdradzimy kulisy pracy zespołowej przy tym złożonym projekcie, w którym od początku rządzą kobiety.
W szesnastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – p. Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, opowiada o najważniejszych miejskich inwestycjach, które w ostatnim czasie udało się zakończyć i tych, które są obecnie w fazie realizacji. Słuchając go dowiecie się m.in. dlaczego prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie można porównać do operacji na otwartym sercu i co w tym procesie jest największym wyzwaniem. Będzie m.in. o historycznej niespodziance, którą przyniósł trwający remont ul. Zwierzynieckiej, zbliżającym się do finału – trudnym, ale koniecznym do wykonania – remoncie mostu Dębnickiego, czy mierzonym liczbą pasażerów sukcesie nowej linii tramwajowej na Górkę Narodową. Odkryjecie też, jak budżet obywatelski wpływa na profil realizowanych w mieście projektów inwestycyjnych i czemu uznaje się go za barometr potrzeb i oczekiwań krakowian. Przekonacie się również dlaczego Kraków coraz mocnej stawia na inwestycje kulturalne i jaki udział w realizowaniu tego ambitnego planu ma Centrum Kultury Podgórza – w tym nasza filia Fort Borek, zlokalizowana na terenie osiedla Kliny (w budynku dawnego, zrewitalizowanego fortu artyleryjskiego), czy (będące w trakcie budowy) nowoczesne, kilkukondygnacyjne Centrum Kultury Ruczaj, mające stanowić nowe otwarcie w kształtowaniu oferty kulturalnej w tej części miasta. A na koniec zaprosimy na uroczyste otwarcie Klubu Płaszów – nowej, już dwudziestej, jednostki Centrum Kultury Podgórza, które odbędzie się 15 grudnia 2023.
W siedemnastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Przemysław Skowron, znany dziennikarz radiowy, opowiada o swoich związkach z Podgórzem i fascynacją tą częścią Krakowa, początkach w pracy radiowca, tworzeniu programu, którego słuchają miliony Polaków oraz o tym, jak internet zmienia radio i co z tego wynika. Słuchając go dowiecie się m.in. w jaki sposób student architektury – marzący o posadzie rysownika – trafił do radiowego studia i jaki udział w wytyczeniu tej ścieżki kariery zawodowej miała jego babcia. Przekonacie się też, czym jest „radiowa wyćwika” i dlaczego radiowiec tworzący poranny program chodzi spać później niż wszyscy. Odkryjecie również jak internet wpływa na tradycyjne radio tworzone w eterze i dlaczego – zdaniem redaktora Skowrona – jego przejście do sieci jest nieuniknione. Będzie też o „słoiku z Rzeszowa”, „pozytywnych wibracjach”, których dostarcza Podgórze, wędrówkach po parku Bednarskiego i przechadzkach wzdłuż wiślanych bulwarów. A na koniec poznacie mniej znane oblicza naszego Gościa: standupera, literata i fotografa – łowcy podgórskich portretów.
W osiemnastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Michał Łesyk, nauczyciel, historyk, zastępca komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej i były komendant Hufca ZHP Kraków-Podgórze opowiada o historii harcerstwa: początkach tego międzynarodowego ruchu, jego działalności w Polsce oraz aktywności podgórskich gromad i drużyn. Słuchając go dowiecie się m.in., jaka jest różnica między harcerstwem a skautingiem oraz jak nietypowa kara za brak punktualności – wymierzona młodemu żołnierzowi – zaowocowała powstaniem ruchu harcerskiego w Polsce. Odkryjecie też jak rodziło się harcerstwo w Podgórzu i w jaki sposób jego ścieżki nieustannie przecinały się przy Sokolskiej 13 (w budynku siedziby głównej Centrum Kultury Podgórza). Poznacie również losy bohaterskich, podgórskich harcerzy z Plutonu Alicja, którzy w czasie II wojny światowej dali się we znaki niemieckiemu okupantowi. Przekonacie się także jak harcerskie wartości są pielęgnowane i wcielane w życie współcześnie, przez drużyny i szczepy działające w ramach hufca Kraków-Podgórze – największego w województwie małopolskim. Będzie więc o nauce samodzielności, letnich obozach i zimowiskach oraz charytatywnym Biegu Wielkich Serc. Podpowiemy też gdzie szukać informacji o podgórskich drużynach harcerskich i jak do nich dołączyć. A na koniec zaprosimy do odwiedzenia nowo otwartego (na przełomie września i października 2023) Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, zlokalizowanego w dawnym Forcie Jugowice.
W dziewiętnastym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Karolina Opatowicz, nowa kierowniczka Działu Organizacji Imprez i Edukacji siedziby głównej Centrum Kultury Podgórza, opowiada o planach na nadchodzący, 2024 rok oraz o noworocznych wyzwaniach, które chce podjąć CKP. Słuchając go dowiecie się m.in. dlaczego i w jakim zakresie dla Centrum Kultury Podgórza rok 2024 będzie stanowił nowe otwarcie, a także jak zamierzamy świętować zbliżający się jubileusz 40-lecia działalności. Poznacie również plany dotyczące przeprowadzenia badań ewaluacyjnych, obejmujących ofertę zajęciową siedziby głównej CKP i organizowane przez nią wydarzenia kulturalne. Przekonacie się też, czemu siedziba główna CKP chce wyraźnie zintensyfikować prace związane z poprawą dostępności swoich kulturalnych eventów dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – z jakich powodów będzie to proces długofalowy i gdzie chcemy szukać wartościowych rozwiązań w tym zakresie. Odkryjecie też, co stoi za chęcią powrotu do organizowania pikników integracyjnych w Parku im. Wojciecha Bednarskiego, które wstrzymała najpierw epidemia covid-19, a potem prace budowlane, związane z rewitalizacją tej przestrzeni zielonej. Będzie też o wspieraniu młodych animatorów i edukatorów kultury przez siedzibę główną CKP, efektach tej owocnej współpracy oraz planach jej rozwijania w przyszłości. Wspólnie prześledzimy też kalendarz największych kulturalnych wydarzeń CKP na 2024 r. – wspominając m.in. o fenomenie Tradycyjnego Święta Rękawki, które w nowym roku wypadnie wyjątkowo wcześnie, bo już 2 kwietnia oraz o jubileuszowej, 50. edycji Tynieckich Recitali Organowych.
W dwudziestym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gościni – p. Joanna Repel, rzeczniczka prasowa oraz inspektorka Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami opowiada o działalności KTOZ, czworonożnych podopiecznych krakowskiego schroniskach oraz relacjach ludzie – zwierzęta, które często – niestety wciąż w zbyt wielu przypadkach – nie świadczą najlepiej o tych pierwszych. Słuchając go dowiecie się m.in. kiedy i dlaczego powstał KTOZ, a także jaki jest jego zakres i obszar działalności. Przekonacie się też jak dużo interwencji, ratujących psie i kocie życie, podejmują inspektorzy KTOZ i dlaczego często okrucieństwo człowieka w połączeniu z „dziurawym prawem” powoduje, że nie wszystkim czworonogom udaje się pomóc, albo ratunek przychodzi zbyt późno. Będzie też o psach sprowadzanych do roli „dzwonka do drzwi” lub „maszyny rolniczej” i znaczeniu edukacji, szerzącej – już wśród najmłodszych – świadomość związaną z losem i właściwym traktowaniem zwierząt. Poznacie również kulisy i niespodziewane, chwytające za serce efekty interwencyjnej, „zimowej adopcji” zwierząt z krakowskiego schroniska. Przyjrzycie się także bliżej pracy schroniskowych wolontariuszy oraz innym formom wsparcia (finansowego i rzeczowego), które dla bezdomnych zwierząt są nadzieją na lepszy los. A na finał opowiemy, jak – już od 6 lat – w pomoc podopiecznym KTOZ angażuje się Centrum Kultury Podgórza.
W dwudziestym pierwszym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Kamila Kielar, podróżniczka i etolożka, zdobywczyni Kolosa (najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce) oraz nagrody National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku, opowiada o swoich wyprawach w odległe zakątki świata, fascynacji dziką przyrodą północy oraz powrotach do ukochanego, rodzinnego Krakowa. Słuchając go dowiecie się m.in. jak zrodziła się jej podróżnicza pasja i jaki udział w tym procesie miały obozy harcerskie. Przekonacie się też jak urokliwa potrafi być Alaska, jak wygląda zima w arktycznej Kanadzie i podążycie tropem niedźwiedzi „duchów” – unikatowych, zagrożonych wyginięciem zwierząt, żyjących tylko w jednym miejscu na świecie, do którego można dotrzeć wyłącznie kajakiem, płynąc po niebezpiecznych wodach Pacyfiku. Przejedziecie też rowerem przez Kamczatkę, zaglądając do wioski rybackiej i wyruszycie w liczący 5000 km „maraton” przez Góry Skaliste w USA. Poznacie również kulisy przygotowań do wielkich wypraw. Będzie więc o logistyce, kosztach, analizowaniu map morskich i satelitarnych, studiowaniu zwyczajów niedźwiedzi polarnych i lwów morskich oraz ćwiczeniach wzmacniających ścięgno Achillesa i kolana. Nasza gościni powie też jak łączy podróże z zawodem dziennikarki i jaka idea przyświeca prowadzonemu przez nią podcastowi „Drzazgi świata”. A na koniec zdradzimy, gdzie w Podgórzu piecze się chleb tak dobry, że dla jego smaku wciąż chce się wracać do Krakowa nawet z najdalszych części świata.
W dwudziestym drugim odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Dyrektor Artystyczna Dni Komedii dell`Arte, teatrolożka, reżyserka i aktorka (grająca m.in. w spektaklach wystawianych na deskach Teatru Praska 52) opowiada o początkach tego projektu, kulisach wydarzenia oraz programie tegorocznej edycji. Słuchając go dowiecie się m.in.: jak i gdzie zaczęła się jej przygoda z tą wyjątkową sztuką rodem z XVI- wiecznej Italii, skąd wziął się pomysł, żeby Międzynarodowe Dni Komedii dell’Arte zacząć obchodzić również w Krakowie i jak udało się przekłuć tę śmiałą ideę w czyn. Przekonacie się też, jakie były początki samej komedii dell’arte – dlaczego z jednej strony jej oglądanie było wpisane na listę grzechów śmiertelnych, a z drugiej najlepsze dell’artowskie trupy zapraszano na dwory królewskie w całej Europie i wreszcie, czemu mówi się o niej, że jest „matką teatru, który znamy dzisiaj”. Zdradzimy też kto i co kryje się za archetypicznymi postaciami komedii dell’arte, takimi jak Pantalone, Dottore, czy Signora, a także wyjaśnimy jakie znaczenie dla tej formy sztuki mają skórzane maski i dlaczego skojarzenie z weneckim karnawałem, jest w tym przypadku w pełni uzasadnione. Nasza gościni uchyli też rąbka tajemnicy związanej z programem tegorocznych, XV Dni Komedii dell’Arte, które odbędą się w Krakowie w dniach 22.02-3.03.2024. Będzie więc o premierowych pokazach spektaklu „Zan Tempesta” i kulisach jego powstawania – dbałości o aspekt historyczny, pierwowzorach bohaterów i doświadczeniach, które łączą aktorów epoki renesansu z tymi, którzy wykonują ten zawód współcześnie. Nie zabraknie też wzmianki o mariażu komedii dell’arte z operą, czyli gościnnym spektaklu „La Serva Padrona” (w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowic), warsztatach teatralnych i muzycznych dla młodzieży oraz ciekawej wystawie, która otworzy tegoroczną edycję Dni Komedii. A na koniec pochwalimy się jedyną w Polsce Krajową Sceną Komedii dell’Arte działającą w Teatrze Praska 52 (jednostce Centrum Kultury Podgórza) i spektaklami dell’arte, które – dzięki współpracy CKP z Trupą Komedianty – można oglądać przez cały rok, a nie tylko od święta.
W dwudziestym trzecim odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Jadwiga Węgorek, twórczyni ludowa zajmującą się koronką klockową, prowadząca warsztaty „Czar nici” w Centrum Kultury Podgórza, opowiada o wyjątkowości krakowskiej koronki klockowej oraz potrzebie pielęgnowania i rozwijania rękodzielniczych tradycji naszego miasta.
Słuchając go dowiecie się m.in. kiedy i z czyjej inicjatywy koronka klockowa pojawiła się w Polsce, a także komu zawdzięczamy jej zaszczepienie na gruncie krakowskim. Przekonacie się również, jak wyglądały początki ruchu koronczarskiego w stolicy Małopolski i dlaczego poza tworzeniem wyjątkowych wzorów, to właśnie spotkania warsztatowe i relacje mistrz-uczeń są wciąż najistotniejsze dla zachowania i rozwijania ludowej sztuki koronczarskiej. Będzie także o dążeniach do wpisania krakowskiej koronki klockowej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – które zostały zwieńczone sukcesem w 2016 r. Nasza gościni zdradzi również, jak ona sama rozpoczęła przygodę z koronką klockową i jak wyglądała jej droga od początkującej koronczarki do uzyskania tytułu twórczyni ludowej i głównej propagatorki tej formy rękodzieła w Krakowie. Przekonacie się też, na czym polega wyjątkowość opracowanego przez nią, autorskiego stylu w koronce klockowej, wykorzystującego lniane nici w kolorze szarym i ecru. Odkryjecie również czym są: czeska kratka, płócienko, warkoczyk, siekanka czy mereszka, a także znajdziecie odpowiedź na pytanie, co łączy koronkę klockową z nauką chodzenia czy pisania i dlaczego nie każda koronczarka potrafi wykonać każdy splot. A na koniec zaprosimy do udziału w warsztatach koronki klockowej, prowadzonych od lat w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza właśnie przez p. Jadwigę Węgorek.
W dwudziestym czwartym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Małgorzata Majewska, członkini grupy rekonstrukcyjnej Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, opowiada o obrzędach i zwyczajach, do których odwołuje się Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa, zdradza najciekawsze elementy programu tegorocznej edycji wydarzenia, a także przedstawia kobiecy punkt widzenia, związany z nietuzinkowym hobby, jakim jest rekonstrukcja historyczna. Słuchając go przekonacie się, dlaczego krakowska Rękawka to impreza unikatowa w skali całego kraju, a podobnych do niej ciężko szukać również poza Polską. Dowiecie się też więcej o wczesnośredniowiecznych, wiosennych zaduszkach – do których bezpośrednio nawiązuje Święto Rękawki – a także o wróżbie na pomyślność grodu Krakowa (stanowiącej jeden ze stałych elementów programu Rękawki), w której kluczową rolę odgrywa wielkich rozmiarów kołacz. Przekonacie się też, jak mocno, w przypadku wieków średnich, historia przeplata się z legendą i dlaczego nie można bezkrytycznie ufać opisom przedstawianym przez średniowiecznych kronikarzy – nawet tak słynnych jak mistrz Wincenty Kadłubek czy Kosmas. Odkryjecie także, jak na przestrzeni lat zmieniała się nowożytna Rękawka, w jaki sposób (w 2001 r.) udało się powrócić do historycznych korzeni tego święta i jaką rolę w tym procesie odegrał rozwój ruchu rekonstruktorskiego w Polsce, a w szczególności w Krakowie.
Nasza gościni zdradzi również, kiedy u niej samej zrodziła się pasja do rekonstrukcji historycznej, czemu finalnie „porzuciła Celtów na rzecz Słowian” i dlaczego w grupach rekonstrukcyjnych odtwarzających życie i zwyczaje społeczności wczesnośredniowiecznych kobiety „już dawno wywalczyły sobie równość” i są znacznie więcej niż tylko „ładnym dodatkiem” do zbrojnych potyczek mężczyzn. Uchylimy też rąbka tajemnicy związanej z motywem przewodnim tegorocznej Rękawki – okrzykiem bojowym „Wojna!” – oraz punktami programu, które będą z nim ściśle związane (m.in. z turniejem pojedynków). Również w tym przypadku nie zabraknie kobiecej perspektywy – dowiecie się m.in. kim była wojownicza Vlasta i dlaczego to właśnie jej historia zostanie przywołana w tym roku, podczas Święta Rękawki (inscenizacja „Vlasta zbiera drużynę”). A na koniec wyjaśnimy dlaczego udział w imprezie rekonstrukcyjnej, takiej jak Rękawka, to wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu, która zamiast „podawania wiedzy łyżeczką” oferuje podróż w czasie i doświadczanie, a także czemu podczas tegorocznego Święta Rękawki, w sposób szczególny, będziemy mogli się przekonać, że warto wyciągać wnioski z tego, co w dziejach ludzkości już było i powtórzyć się nie powinno.
W dwudziestym piątym odcinku podcastu #PodgórzewKulturze gość – Michał Zalewski, były rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego, pracownik RMF Classic, ekspert w dziedzinie zarządzania informacją i public relations oraz właściciel marki „Dobrze powiedziane”, opowiada o roli komunikacji w sektorze kultury i doradza jak komunikować się skutecznie i z korzyścią dla wszystkich stron tego procesu. Słuchając go dowiecie się m.in. dlaczego praca rzecznika prasowego instytucji kultury to znacznie więcej niż „przechadzki po czerwonym dywanie i kąpanie się w lukrze i brokacie”. Przekonacie się też czemu w budowaniu relacji z dziennikarzami – jak radzi nasz gość – fundamentem powinny być partnerstwo i wzajemne zrozumienie oraz dominacja postawy proaktywnej nad reaktywną. Odkryjecie również, że podobnie jak w innych obszarach, również w sektorze kultury komunikacja wewnętrzna może być nie mniej ważna od tej skierowanej na zewnątrz. Będzie też o kryzysach, które w zdecydowanej większości (choć nie zawsze) można przewidzieć, i na które – zdaniem naszego gościa – w 90 % da się komunikacyjnie przygotować, m.in. opracowując tzw. manuale kryzysowe. Podpowiemy też jak świadomie i efektywnie budować markę osobistą w obszarze kultury i dlaczego w tym zakresie warto „pokonać barierę wstydu i strachu”. A na koniec zdradzimy co różni prowadzącego eventy od „zwykłego” konferansjera i co jest kluczem do sukcesu w wystąpieniach publicznych. Wspomniany odcinek podcastu z udziałem Adriana Gamonia #PodgórzewKulturze - odc. 14 Dlaczego lubimy słuchać podcastów? https://www.youtube.com/watch?v=avIKl...
Podcastów z cyklu #PodgórzewKulturze możecie słuchać na ckpodgorza.pl oraz w serwisie YouTube i na platformie Spotify.
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się
więcej.