Premierowy odcinek poświęcony jest przygotowaniom do spektaklu "Mieszczanin szlachcicem" Moliera. W programie znajdą się wypowiedzi twórców i fragmenty prób, które przybliżą widzom magię teatru. "Mieszczanin szlachcicem" będzie można obejrzeć 25 lutego (Międzynarodowy Dzień Komedii dell'Arte) w Teatrze Groteska. Tekst Moliera został przeniesiony na grunt komedii dell’arte, a postacie włożone w dell’artowskie typy i maski. Do stworzenia roztańczonej strony komedii aktorzy z Trupy Komedianty zaprosili Balet Dworski Cracovia Danza. Organizatorami XVI Dni Komedii dell'Arte są Centrum Kultury Podgórza oraz Fundacja Studio Dono.
W drugim odcinku przyjrzymy się: przygotowaniom do spektakli familijnych, lekcjom teatralnym, podczas których dzieci i młodzież odkrywają tajniki komedii dell'arte, oraz niezwykłemu spektaklowi muzycznemu w wykonaniu utalentowanych uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego
Koncert pt. „Alla finestra – pod oknem. Arie Mozarta” w wykonaniu uczniów Wydziału Wokalnego Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie (26.02.2025, godz. 18.00). Spektakl „Perypetie Arlekina. Bajka dell’arte” będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę 2.03.2025, godz. 16.00 w Teatrze Praska 52 (ul. Praska 52).
Za nami Dzień Kobiet, ale to dopiero początek wydarzeń, które przez cały marzec odbywają się w ramach Miesiąca Krakowianek. To już czwarta edycja tej wyjątkowej inicjatywy, dzięki której kobiety mogą angażować się w kulturę i życie miasta. W tym odcinku zajrzymy za kulisy konkursu recytatorskiego „Poezja Kobiet” – zobaczymy obrady jury i przekonamy się, jak poradzili sobie młodzi artyści. Następnie zapytamy Pełnomocniczkę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej - Ewelinę Pytel, dlaczego warto organizować wydarzenia dedykowane kobietom. Odwiedzimy również Strefę Sokolską, gdzie przez cały rok można rozwijać swoje pasje, uczestnicząc w warsztatach artystycznych i kulturalnych. Jakie atrakcje jeszcze czekają w ramach Miesiąca Krakowianek? Jakie możliwości oferuje Centrum Kultury Podgórza? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym odcinku „Kulis Kultury”! Zapraszamy! Szczegółowy program Miesiąca Krakowianek w CKP
W tym odcinku przyglądniemy się powstawaniu nowego Ośrodka Ruczaj – miejsca, które już wkrótce stanie się centrum kulturalnym dla mieszkańców tej części Krakowa. Z kamerą odwiedzimy wnętrza budynku, gdzie sprawdzimy postęp prac i porozmawiamy z przedstawicielem Zarządu Inwestycji Miejskich o szczegółach projektu. Odwiedzimy także warsztaty „Urządźmy z nami Ośrodek Ruczaj”, podczas których mieszkańcy osiedla podzielili się swoimi pomysłami na ofertę kulturalną nowej placówki. O znaczeniu zaangażowania społeczności w proces tworzenia programu kulturalnego opowie pełnomocnik Prezydenta ds. kultury, Paweł Szczepanik. Dowiemy się również, jakie propozycje mieszkańców trafią do przyszłorocznej oferty Ośrodka Ruczaj. Zapraszamy na wyjątkowy odcinek pełen inspiracji i zapowiedzi kulturalnych zmian!
Do Tradycyjnego Święta Rękawki zostały już tylko dwa tygodnie! Zajrzymy za kulisy przygotowań – w krakowskich parkach spotykamy wojów z różnych drużyn, którzy ćwiczą przed wielką bitwą. Sprawdzimy, jak wyglądają ich treningi, jakiego wysiłku wymagają, i czy współczesny sprzęt pomaga w budowaniu formy dawnych wojowników. Zobaczymy potyczki – jedne tylko na próbę, inne całkiem na poważnie. O temacie przewodnim tegorocznej edycji opowie Artur Buszek, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. organizacji pozarządowych, a sami wojowie z Drużyny Najemnej Rujewit zdradzą nam kulisy rekonstrukcyjnego świata. Odwiedzimy też Kopiec Krakusa z zespołem Centrum Kultury Podgórza – sprawdzimy, czy po zimie wszystko jest gotowe na świętowanie i czy miejsce wciąż tętni legendarną energią. Zapraszamy do oglądania!
W tym odcinku: Zrelacjonujemy konferencję prasową, która odbyła się w Centrum Kultury Podgórza – usłyszycie o historycznym tle święta, 1000-leciu Korony Polskiej, przygotowaniach osady oraz stałych elementach programu. Poznamy sekrety przygotowań współorganizatora imprezy - Drużyny Wojów Wiślańskich Krak. Dowiemy się także, jak organizatorzy dbają o dostępność wydarzenia dla osób ze szczególnymi potrzebami – od przewodnika informacyjnego, przez pomoc asystentów, po spacery z tłumaczeniem PJM i audiodeskrypcją. Czeka też spotkanie z jedną z twórczyń wyjątkowego gadżetu – gry opartej na mitologii słowiańskiej. Dowiecie się, jak wyglądał proces jej projektowania i co jeszcze znajdziecie w ofercie tegorocznych pamiątek. Tradycyjne Święto Rękawki już 22 kwietnia – koniecznie bądźcie z nami pod Kopcem Krakusa!

Na skróty

Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych