Ten zlokalizowany 230-240 m n.p.m, na terenie dawnego kamieniołomu, podgórski park ma długą i niezwykle ciekawą historię. Jego oficjalne otwarcie odbyło się 19 lipca 1896 r. Pomysłodawcą i głównym fundatorem powstania tej wyjątkowej, zajmującej blisko 13 ha powierzchni, enklawy zieleni był nauczyciel i pierwszy dyrektor Szkoły Podstawowej Męskiej nr 24 im. Tadeusza Kościuszki (w budynku której mieści się obecnie siedziba główna Centrum Kultury Podgórza). Park szybko stał się charakterystycznym elementem podgórskiego krajobrazu i jednym z ulubionych miejsc podgórzan, którzy do dziś chętnie spędzają tu wolny czas i szukają ochłody w upalne letnie dni. Jednak z czasem parkowa infrastruktura mocno się zużyła, a wiele malowniczych alejek i punktów widokowych przysłoniły samosiejki. Dzięki kompleksowej rewitalizacji parku, zrealizowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, to miejsce nie tylko odzyskało swój dawny blask, ale również wzbogaciło się o nowe, funkcjonalne elementy rekreacyjno-wypoczynkowe nawiązujące do historii i legend związanych z Podgórzem.
Uroczyste otwarcie parku po rewitalizacji odbędzie się 27 kwietnia 2023 (czwartek) o godz. 17.00, z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Po symbolicznym zapaleniu znicza pod pomnikiem Wojciecha Bednarskiego i zasadzeniu dedykowanego mu drzewa – tulipanowca – przyjdzie czas na piknik w stylu retro, pełen atrakcji rodem z przełomu XIX i XX w. Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego, zagrają najpiękniejsze utwory z tego okresu, a uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki zaprezentują się przybyłym w strojach z epoki – będą wiec stylowe kapelusze, piękne suknie i dobrze skrojone surduty oraz szykowne meloniki. Po parkowych alejkach przechadzać się też będą aktorzy wcielający się w rolę samego Wojciecha Bednarskiego i jego małżonki Julii. Nie zabraknie również lekcji gry w Zośkę (którą poprowadzi Maciej Pietrzycki, instruktor sportów kreatywnych), melodii z przełomu wieków wygrywanych przez wędrownego kataryniarza oraz słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez Zespół Szkół Gastronomicznym nr 2 im. prof. Odona Bujwida. Będzie tez można obejrzeć plenerową wystawę poświęconą dziejom parku im. Wojciecha Bednarskiego oraz prace uczestników pleneru malarskiego, przedstawiające jego wybrane fragmenty. Uczniowie XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Bednarskiego będą również rozdawać przygotowaną specjalnie na tę okazję, okolicznościową ulotkę, poświęconą patronowi ich szkoły oraz parku. O godz. 18.00 Muzeum Podgórza – Oddział Muzeum Krakowa zaprosi też chętnych na wspólny spacer po parku z historią w tle.
Świętować będziemy również kolejnego dnia (28.04.2023/piątek), od godz. 18.00. Wszystkim, którym nie uda się zdążyć na czwartkowy, zorganizowany spacer po zrewitalizowanym parku będzie mógł to zrobić w piątek, również o godz. 18.00 (start spod bramy przy ul. Parkowej; w przypadku obydwu spacerów obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe lub telefoniczne:
info@muzeumkrakowa.pl; 12 426 50 60 – w godz. 10.00-19.00). Godzinę później (19.00), z myślą o najmłodszych, w altanie widokowej odbędzie się spektakl plenerowy „Dobranocka”.
Organizatorzy wydarzenia: Zarząd Zieleni Miejskiej, Centrum Kultury Podgórza, Muzeum Podgórza, Dzielnica XIII Podgórze
Partnerzy: Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego, Zespól Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida, IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Bednarskiego
Projekt „Rewitalizacji parku im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie”, realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie (styczeń 2022-kwiecień 2023), zakładał przywrócenie jego historycznego charakteru w oparciu o materiały archiwalne oraz wytyczne konserwatorskie. Uporządkowano zieleń z zachowaniem istniejącego starodrzewia oraz wprowadzono obiekty zgodnie z historycznym założeniem parkowym.
Zieleń parkową zaprojektowano w oparciu o przeprowadzone analizy historyczne oraz kompozycyjne. Na terenie parku posadzono ponad 50 drzew – m.in.: klony pospolite, kasztanowce, buki pospolite oraz lipy – oraz łącznie ponad 100 tys. krzewów, bylin oraz roślin cebulowych. Odwiedzających zrewitalizowany park ucieszą też z pewnością długo kwitnące barwniki, paprocie, urokliwe parzydła leśne, bodziszki o dostojnych kwiatach, pachnące konwalie, różnokolorowe krokusy, lilaki oraz niezwykle odporna na warunki pogodowe śnieguliczka. Z myślą o najmniejszych mieszkańcach parku zainstalowano również domki dla jeży oraz budki dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek.
Plac zabaw zlokalizowano pomiędzy wgłębnikiem i polaną. Jest on podzielony na dwie części – dla dzieci starszych i młodszych, które łączy drewniana ścieżka dydaktyczna. Wzdłuż ścieżki zaprojektowane zostały elementy związane z legendą o Panu Twardowskim. Po prawej stronie, w drzewach ukryta, jest huśtawka typu bocianie gniazdo. Po lewej znajduje się przestrzeń placu dla starszych dzieci, z zestawem wież, zjeżdżalni i mostów. Dalsza część placu zabaw (po drugiej stronie ścieżki) to zlokalizowane pod drzewami urządzenia przeznaczone dla najmłodszych – piaskownica w kształcie księżyca i kogut Pana Twardowskiego. Odpoczynek zarówno dla małych i dużych zapewnią ławki parkowe wokół drzew. Zaprojektowane urządzenia wykonane są głównie z materiałów naturalnych, wkomponowanych w otocznie parku.
W domku ogrodnika zlokalizowana została toaleta publiczna oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem.
Nowoprojektowaną altanę zlokalizowano nad schodami prowadzącymi z Placu Niepodległości, w miejscu, w którym najprawdopodobniej znajdowała się dawniej platforma widokowa z najstarszej fazy parku. Obiekt jest wyposażony w dyskretne oświetlenie. Nawiązuje do formy altany, która stała kiedyś w „Szkole Twardowskiego”. Jej wymiary nawiązują do zachowanego szkicu polowego, a wygląd do fotografii z 1903 r. Konstrukcja altany wykonana jest z drewna, balustradę stanowią ozdobnie wycinane drewniane deski. Świetność przywrócono również gloriecie. Jest to autentyczny obiekt, jedyny z obiektów kubaturowych w parku, który zachował swój pierwotny wygląd i zaświadcza o epoce, w której powstał. Budynek będzie pełnił funkcję zaplecza dla polany „Plac Sokoli”, na której będą przewidziane miejsca do leżakowania.
W rewitalizowanym parku im. W. Bednarskiego pojawiła się również siłownia zewnętrzna. Mieszkańcy chcący zadbać o kondycje fizyczną będą mogli skorzystać m.in. z takich urządzeń do ćwiczeń jak: drabinka, stepper twist, ławka prosta/prostownik pleców, narciarz, prasa nożna, prasa ręczna/wyciąg górny, biegacz oraz wioślarz.